Skontaktuj się z nami
888-846-173

Zbigniew Warpechowski – czołowy polski artysta

Zbigniew Warpechowski – czołowy polski artysta

Zbigniew Warpechowski

Wybitna postać – Zbigniew Warpechowski

Każdemu człowiekowi interesującemu się sztuką współczesną nieobce jest nazwisko Zbigniew Warpechowski. Kim jest ten polski artysta? Urodził się w 1938 roku na Wołyniu, ale całe życie kulturalne związał z naszym ojczystym krajem. Studiował w Krakowie – najpierw na tamtejszej Politechnice, a potem na Akademii Sztuk Pięknych, na Wydziale Form Przemysłowych. Jest poetą, autorem książek o teorii sztuki współczesnej i prekursorem polskiego performance. Do dziś działa międzynarodowa grupa artystyczna Black Market, której jest jednym ze współzałożycieli. To legendarna grupa, która skupia ośmiu mistrzów performance z całego świata i daje dwa wspólne występy rocznie w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

Swoją przygodę ze sztuką Zbigniew Warpechowski rozpoczął od malarstwa figuratywnego, którym zajął się jeszcze na studiach. Jego dzieła malarskie spotkać można w różnych muzeach na terenie Polski. Później jego twórczość zdominowała poezja. Z biegiem czasu zajął się sztuką performance, która jest stosunkowo młodą dziedziną kultury – narodziła się dopiero w latach 70 dwudziestego wieku. Został jednym z pierwszych, którzy rozpowszechnili ją w Polsce. Warto także wspomnieć, że jest autorem scenografii w ośmiu filmach fabularnych.

Aktualnie Zbigniew Warpechowski mieszka i pracuje w Sandomierzu. Sam siebie nazywa „konserwatystą awangardowym”. Jego performance jest krytyczny wobec współczesnej dominacji konsumpcjonizmu w naszym życiu, wszechobecności mediów oraz liberalizacji życia społecznego. Jest autorem licznych nagród. W 1997 roku otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za swoją działalność w dziedzinie Performance, w 2003 roku nagrodę Sadzika, zaś w 2009 roku odebrał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, również przyznaną przez Ministra Kultury i Sztuki. Jest czołowym artystą współczesnej Polski.